Proč navštěvovat malé koncerty?

001Stačí se pořádně porozhlédnout po svém okolí na to, abychom zjistili kolik se toho, ač se to nezdá, kolem nás děje. Za pořádným hudebním zážitkem totiž není nutno víkend co víkend vyrážet do velkých měst, přeplněných, vyprodaných hal a nebo na obří festivaly.

Takový zážitek se na stejné úrovni dá prožít i v blízkosti vašeho domova, ve vesnických kulturácích, v malých zapadlých klubech a zakouřených hospodách. Protože právě na takových místech party nadšenců pořádají desítky, často zajímavých vystoupení, kterými se snaží lidi vytáhnout z domácího stereotypu a poskytnout jim kulturní zážitek na úrovni. Stojí ale opravdu takové koncerty za to, abyste vstali od svého oblíbeného pátečního pořadu a odevzdali pořadatelům těch několik desítek korun? Dle mého názoru jednoznačně ano. Několika větami se pokusím shrnout proč.

 

Stačí malé zamyšlení a hned je jasných několik věcí, které hrají malým akcím do karet. Prvním a pro mě tím jednoznačně největším plusovým bodem je neskutečná rozmanitost kterou tato „malá scéna“ nabízí. S trochou snahy si totiž fanda jakéhokoliv žánru, snad kromě vážné hudby, dokáže vyhledat koncert, přesně odpovídající jeho hudebnímu stylu, který se odehrává třeba jen pár kilometrů od jeho domu. Je sice pravda, že málokdy budete znát všechna vystupující hudební tělesa, ale neznámý přece ještě neznamená špatný, ne? Samozřejmě se může stát, že se z počátku slibně vypadající hudební zážitek změní v nezajímavý večer a vy budete při odjezdu domu mít pocit vyhozených peněz, ale mnohem častěji se vám stane pravý opak. Na koncert dorazíte s malým očekáváním, které v průběhu večera vystřídá údiv a nadšení z neznámých kapel, u kterých se třeba až divíte proč ztrácí čas hraním po klubech a nevyprodávají haly na obřích koncertních šňůrách, když by na to hudebně rozhodně měli. Právě tyto méně známé kapely nemají co ztratit a jejich snaha zaujmout se odráží v jejich odvaze lovit inspiraci v rozmanitých hudebních zákoutích, spojovat do sebe zdánlivě nespojitelné, experimentovat a tím vytvářet kousky u kterých se může stát, že vám při prvním poslechu padne brada údivem.

 

Taková rozmanitost sebou přináší i kouzlo neopakovatelné atmosféry. Takový ten pocit, že ačkoliv se na vás netlačí ze všech stran upocení lidé, stejně cítíte jakési spojení s ostatními posluchači i kapelou, které ústí až ve skoro domácí atmosféru a tím vytváří skvělé příležitosti pro seznámení se a potkávání nových lidí, což je koneckonců jeden z hlavních důvodů, proč takové akce vůbec jsou. A stačí navštívit jen pár takových malých koncertů na to, abyste si takovou atmosféru zamilovali, naučili se si jí pořádně užít a chtěli takové akce navštěvovat stále dokola.

 

Další výhodou je bezesporu i cena takových koncertů, které vás často stojí něco málo přes stovku a mohou nabídnout hudební zážitek srovnatelný s vyprodanou halou, kde za lístek necháte stokorun rovnou několik. Troufám si tvrdit, že ho někdy i přebijí. Z vlastní zkušenosti totiž vím, že ty nejlepší hudební vzpomínky patří právě malým akcím a skoro neznámým kapelám.

 

Abych to shrnul. Návštěvy malých koncertů za to rozhodně stojí. Jsou totiž nevyčerpatelnou studnicí potencionálních kulturních zážitků, za kterými ani není nutno vyrážet někam daleko, stačí se pouze odhodlat zvednout se od svého stereotypu a najít si akci, která vám bude vyhovovat. Tak do toho. Neseďte doma, choďte na koncerty a hlavně žijte Kulturně!

Zanech komentář

Komentář