Historie projektu: Nikdy jsme neztratili chuť něco vytvořit

534794_10150667349646025_953626482_nJak jsem zmínil v prvním článku našeho blogu, rozhodli jsme se vám přiblížit historii serveru Kulturne.com – jak, kdy a s jakým záměrem vznikl a kdo u jeho zrodu stál. Následující text stručně představuje podstatné zlomové body našeho projektu. Všechno to totiž začalo už před mnoha lety.

 

Nápad a první zkušenosti

S Honzou Příbramským i Davidem Peltánem jsme se společně znali už od dětství. Jezdili jsme na koncerty a festivaly, trávili spolu odpoledne a večery i třeskuté zimy v pronajaté garáži, kde jsme jammovali. Zažívali jsme spolu zkrátka spoustu (kulturních) zážitků. Postupně se nám v myšlenkách začal rýsovat koncept nového informačního média, které nám v době rychlého rozvoje internetu chybělo (hlavně v lokálních táborských podmínkách) čím dál víc. Hlavním cílem, který jsme od počátku sledovali, bylo poskytovat lidem informace z oblasti kultury.

 

Bylo to na počátku roku 2008, když jsme s Davidem a Honzou upravili stagnující server publicproject.cz (od něhož se později oddělila skupina lidí, která založila dnes již dobře fungující Mafiarecords.cz) a začali publikovat první fotoreporty a články o kultuře. Nutno dodat, že byly především z pera a fotoaparátu nynějšího šéfredaktora Davida.

 

Počátky realizace

Zhruba v polovině roku 2008 jsme náš server pojmenovali Kulturne.com a dohodli se, že bude poskytovat především informace z jižních Čech. A jak jsme řekli, tak jsme i udělali. I když (jak to bývá) všechno nešlo tak rychle a snadno, jak jsme si představovali. Dnes mohu říct, že nám chybělo hlavně zaměření na jasný cíl a motivace. Byli jsme mladí, rozjaření. Navíc jsme začínali rozjíždět vlastní kariéry a měli spoustu vlastních starostí. V některých obdobích jsme se posouvali kupředu jen pomalu. Mnohokrát jsme společně probírali konkrétní způsoby, jak se držet hlavní myšlenky a „neuhnout“ jiným směrem a nezřídka se to neobešlo ani bez ostrých výměn názorů. Předchozích zkušeností jsme měli poskrovnu, ale zato jsme nikdy neztratili chuť něco vytvořit.

 

Koncem roku 2009 uzrál ten pravý čas a my jsme se do toho pustili s větším nasazením – kódovalo se, testovalo, zkoušelo, předělávalo. Tou dobou jsme už měli za sebou více než 200 různých článků a fotoreportů z kulturních akcí.

 

Již 5 let kultury

Nakonec se nám podařilo dovést vše do úspěšného konce a 8.3.2010 byl oficiálně spuštěn server Kulturne.com tak, jak ho znáte dodnes. Od té doby sice prošel několika úpravami, ale nikterak zásadními. Podstatné změny totiž teprve chystáme!

 

Server si postupně oblíbilo spoustu lidí různých věkových skupin. Náš tým se rozrostl – díky mnoha dobrovolníkům jsme schopni pokrývat stále větší část našeho regionu. I my, zakladatelé serveru, jsme vlastně dobrovolníci. Každý máme svou práci, své rodiny, své životy. Věděli jsme, že to bude boj a že nás to bude stát hodně vlastního času, financí, energie. Nevzdali jsme to a stále bojujeme. A co víc, připravujeme nové zbraně.

 

Chcete-li nás podpořit, doporučte nás druhým, mluvte o nás, sdílejte nás.

Můžete nám poslat i nějakou kačku:
 

Nakonec jedno obrovské DÍK, které patří všem dobrovolníkům, kteří nám pomáhají nejen s obsahem webu. Víme o vás a nezapomínáme!

 

Chronologicky

2008 – první kroky k vizi kulturně-informačního portálu s využitím publicproject.cz

2010 – spuštění první fáze webu Kulturne.com

2012 – vývoj webu a realizace souvisejících projektů

2015 – nasazena nová verze webu, responzivní design – 21.8.2015

 

Zakladatelé:

Petr Syrný –  IT, jednatel, realizace, OSVČ – petrsyrny.cz

David Peltán – šéfredaktor, publicista, fotograf, OSVČ – davidpeltan.cz

Jan Příbramský – informační systémy, vedoucí výroby

A dobrovolníci!

 

 

Zanech komentář

Komentář