(1) – Hudba a lidé kolem ní

McCoy Tyner

McCoy Tyner, Praha, Bohemia Jazz Fest 2011, foto: David Peltán

Úvodem si připomeňme základní definici, že hudba se nedělí na lehkou a těžkou, ale pouze na dobrou a špatnou. Nejde ani tak o to, co se hraje, ale především jak se to hraje. Dobrý interpret dokáže z jednoduché písničky vytvořit příjemný hudební zážitek, zatímco špatný interpret dokáže sprznit i dobré hudební dílo. Slyšel jsem slavného houslového virtuosa hrát falešně. Slyšel jsem hrát velká tělesa, zabývající se tzv. „vážnou“ hudbou, která byla tak rozlezlá, že je neudržel pohromadě ani dirigent.

 

 

Podobně to bývá i u tzv. „písničkářů.“ Někteří z nich stvoří dobré či zajímavé texty, a místo toho, aby nám je přednesli, pokoušejí se je zazpívat a při tom se snaží doprovodit sami sebe na kytaru, na kterou většinou neumějí dobře hrát, což je vždy rušivý element. V tom případě by bylo lepší vybrané texty vytisknout jako knížku prózy k přečtení. Je třeba si uvědomit, že lidé hudebně vzdělaní slyší, cítí a vnímají hudbu jinak, než lidé hudebně nevzdělaní, což je naprosto přirozené a logické. Například mě nijak nezaujala hudba Karla Kryla, ale přečetl jsem si se zájmem jeho tenkrát aktuální texty, které vyšly knižně před mnoha lety v exilu. Avšak gramodesku jsem si nekoupil.

 

Pak je tu ještě jedna věc. Jsou hudební vědci či experti, kteří sedí v odborných porotách a posuzují nadcházející mladé hudebníky tím způsobem, že počítají chyby při interpretaci. Jenže člověk není robot. Tito odborníci vědí o hudbě všechno možné, jenom ne to, že je především pro potěšení.

 

„Radostí z hudby ku zdraví duše.“

– Jana Koubková

 

Slovo duše se zde vyskytuje v obou sloganech. To proto, že hudba má léčivé účinky na vědomí a duši. Dokonce se říká, že hudba duši zušlechťuje, s čímž nelze nic jiného než souhlasit. A tak mě napadla jedna česká písnička s názvem DUŠE. Karel Gott, Jiří Štajdl, Antonín Gondolán atd. z roku 1966. Ale to jsem hodně odbočil. Na tu dobu to však byla docela dobrá popová písnička. Pro potěšení.

 

„Hudba je cestování duše do nových neprozkoumaných oblastí.“

– pianista McCoy Tyner

 

O Beatles se říká, že neměli žádné hudební vzdělání. To je sice pravda, ale měli dobré nápady. Když se však podíváte na některé zajímavé harmonické obraty v některých jejich písničkách, na které by žádný samouk nepřišel, zjistíte, že jim to někdo upravoval. Ano, je to tak. Ne vše bylo z jejich hlav. Měli aranžéra. To ovšem vůbec nevadí, spíš naopak.

 

Při vystoupení Beatles před anglickou královnou prohlásil John Lennon:

„Ti vzadu mohou tleskat do rytmu a ti v předních řadách ať chrastí svými klenoty.“

 

Zanech komentář

Komentář